Salzburg (Austria), 31.03 – 9.04.2012

Powstanie tej imprezy można zawdzięczyć dyrygentowi Herbertowi von Karajanowi, bo to za sprawą jego inicjatywy w roku 1967 powstał ten wspaniały festiwal wielkanocny. Początkowym założeniem było to, że miał być tylko dodatkową atrakcją dla Festiwalu Salzburskiego organizowanego w sierpniu. Okazało się, że szybko zdobył uznanie w oczach widzów i pozostał samodzielnym wydarzeniem kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym. Dzięki wysokonakładowym produkcjom operowym i obszernemu repertuarowi Filharmoników Berlińskich festiwal znalazł uznanie w oczach melomanów i znawców sztuki z całego świata.

Koncepcja festiwalu

Herbert von Krajan miał plan, który polegał na stworzeniu w Salzburgu dodatkowego festiwalu muzycznego, który odbywałby się w czasie Wielkanocy i urozmaiciłby aktualną ofertę imprez w Salzburgu. Założeniem tego festiwalu wielkanocnego nie było to, aby był dodatkiem do letniej imprezy, tylko to, aby posiadał swój własny oddzielny charakter. Plan mógł zostać doprowadzony do realizacji tylko dzięki współpracy z najwyższej sławy reżyserami i znakomitymi aktorami.

Wielkiego formatu artyści

Do głównego trzonu sukcesu tej imprezy można zaliczyć współpracę z bardzo popularnymi dyrygentami i Filharmonikami Berlińskimi. Herbert von Karajan jako pierwszy został kierownikiem artystycznym festiwalu. Po jego śmierci jego miejsce zajął Sir Georg Solti i obejmował to stanowisko od 1992 do 1993 roku. Kolejnym był Claudio Abbado (1994 – 2002 r.). Natomiast Sir Simon Rattle od 2003 r. do teraz jest intendentem Festiwalu Wielkanocnego w Salzburgu. Pod jego przewodnictwem impreza zaczęła zmieniać trochę charakter, aby przyciągnąć młodszych widzów.

Kontrapunkty

Rok 1994, to powstanie kontrapunktów, czyli tzw. cykli koncertowych, które są poświęcone muzyce obecnych artystów. Są one idealnym kontrastem do klasycznego programu, który oferuje wielki dom festiwalowy. Kontrapunkty wykonują zespoły kameralne pochodzące z Orkiestry Filharmonii Berlińskiej. Od obecnego roku w koncertach specjalnych swoje umiejętności mogą prezentować młode orkiestry.

Salzburski Festiwal Wielkanocny w obecnych czasach

Start imprezy poprzedzony jest premierą wielkiej opery, która przedstawiana jest w wielką sobotę przed niedzielą palmową.
Festiwal kończy się w Wielki Poniedziałek i zakończenie ma charakter podobny jak przy otwarciu, czyli grana jest opera.
W pozostałych dniach grane są trzy koncerty z uczestnictwem Filharmoników Berlińskich, które wypełniają w sumie sześć wieczorów. Dodatkowo w planie są jeszcze występy specjalne i koncerty z cyklu Kontrapunkty, które odnoszą się do opery i koncertów symfonicznych.

Salzburg Festiwal Wielkanocny