Wiedeńska kawaTradycyjnych specjałów, czyli dużego kawałka ciasta i kawy, kosztowaliśmy w samym środku miasta, na Stephansplatz. Według nas najlepsza w Wiedniu kawa to Melange – zresztą nie jesteśmy w tym zdaniu odosobnieni. Warto popróbować różnych rodzajów kaw m.in. Schwarzer, Fiakier, Kapuziner, Einspanner, Brauner i wielu wielu innych.

Dlaczego do kawy w Wiedniu dają szklankę wody?

Ponoć dla Austriaków mała czarna jest zbyt siekierkowata. Woda ma „uspokoić” podniebienia Wiedeńczyków. Pysznym dodatkiem jest aromatyczny Sachertorte. Niektórzy mówią, że oryginalny tylko u Sachera (Philharmonikerstrasse 4 przy Karlsplatz), ale tańszy i dobry był też w Aidzie (kawowy fast-food, m.in. na Stephansplatz).

Kawiarnie w Wiedniu - sieć kawiarni Aida

Wiedeńska kawa Melange i Sachertort

Kawiarnia w centrum Wiednia

Wiedeńskie kiełbaski

Będąc w Wiedniu nie można zapomnieć o Bauernschmaus, czyli kiełbaskach sprzedawanych w budkach. Specjalnością Wiednia są też Heurigen – knajpki z winem. Wino jest tu często podawane z wodą sodową. Wbrew pozorom, nie idzie w głowę tak mocno.

Wiedeń Kiełbaski

Wiedeń Fast food

Woda z kranu

Warto wiedzieć, że w całej Austrii woda z kranu jest zdatna do picia. Chyba, że napisano inaczej (kein Trinkwasser) lub namalowano przekreśloną szklankę. Przy pierwszym kontakcie z rodowitym Austriakiem, który nalewa wody do szklanki i pije z niej, można doznać lekkiego szoku lub co najmniej zdziwienia. Potem dziwi się Austriak, gdy pytamy go, czy nie boi się zatrucia.

Wiedeń Picie wody z automatu na ulicy

Zapiekanki i piwo to zgrana para

Pyszne są zapiekanki różnych rodzajów.

Zapiekanki w Wiedniu

Wiedeńskie piwo

Tradycyjne wiedeńskie bary i puby

Słodycze i przysmaki

A na Praterze tuczą nas lody i truskawki w czekoladzie.
Wiedeńskie słodycze, Przysmaki Wiednia

Wiedeń Porady Praktyczne: Transport, Wyżywienie, Pamiątki, Mapa Wiednia