Wiedeń PrzewodnikWiedeń to wspaniałe miasto europejskie pełne cudownych zabytków, pomników, ale także kwitnącej młodej kultury. Podpowiadamy co zwiedzić i kupić w Wiedniu. Na kolejnych stronach liczne zdjęcia i opisy. By nie nudzić, na początek: informacje praktyczne.
Dworzec Sudbahnhof w WiedniuSudbahnhof
Południowy dworzec obsługuje pociągi międzynarodowe i połączenia autobusowe. To dworzec autobusowy, na który przeważnie wjeżdżają autobusy z Polski. Nasz z Krakowa tam właśnie przyjechał.
Stephansdom Wiedeń StephansdomStephansplatz
Trafiamy na ulicę Karntner Strasse, na której przywitała nas urocza melodia Mozarta. Dobiegała ona z jednego z hoteli będącego przy tej uliczce. Idziemy dalej na Stephansplatz, gdzie naszym oczom ukazał się widok strzelistej katedry św. Szczepana.
Graben Wiedeń PetersplatzPetersplatz i Graben
Ze Stephansplatz ulicą Graben trafiliśmy na kolejny plac. Tym razem – plac Świętego Piotra, Petersplatz
Plac Albertina Platz WiedeńAlbertina Platz i Augustina
Plac Albertina to przedsionek Hofburga. Znajdziemy tu muzeum sztuki nowoczesnej z tysiącami rysunków, akwarel i 1,5 mln druków. Wjeżdżamy ruchomymi schodami na górę. Rozciąga się stąd piękny widok na Burggarten – ogrody Hofburga.
Wiedeń HofburgCesarski Hofburg
To żelazny punkt wycieczki do Wiednia. Siedziba Habsburgów. Każdy z władców wprowadzał do pałacu nowe trendy w sztuce, stąd wnętrza i okolice obfitują w rozmaite style i niespodzianki. 2600 pokoi, muzea, kaplice, ogrody…
Volksgarten WiedeńOgród Volksgarten
Jednym z najpiękniejszych ogrodów w centrum Wiednia jest Volksgarten z uroczym pomnikiem cesarzowej Elżbiety, zwanej pieszczotliwie Sissi. Miłośnicy kwiatów będą w siódmym niebie, gdyż zgromadzono tu wiele okazów róż.
Wiedeń Maria Theresien PlatzPlac Marii Teresy
Przechodząc od strony Hofburga przez Burg-ring trafiamy na wyjątkowy plac. Jest to Maria Theresien Platz, na środku którego można zobaczyć pomnik cesarzowej Marii Teresy właśnie.
Wiedeń Parlament AustriiParlament Austrii
Idąc Ringiem dotarliśmy pod Parlament. Pierwsze, co przyszło nam na myśl, to wspomnienie zeszłorocznej wycieczki do Włoch. Tam również jest mnóstwo budowli takiego typu.
Wiedeń RatuszNeues Rathaus (Nowy Ratusz)
Tuż obok gmachu Parlamentu, na Dr. Karl-Leuger-Ring, rozciąga się Rathaus Park. W samym środku parku na Rathausplatz, mieści się neogotycki Neues Rathaus (Nowy Ratusz Miejski). Warto zobaczyć to miejsce, gdyż jest po prostu urocze.
Wiedeń Teatr BurgtheaterTeatr Miejski Wiednia
Burgtheater stoi naprzeciwko Neues Rathaus, po drugiej stronie Ringu Wiedeńskiego. Najprostszym sposobem zwiedzenia teatru jest udanie się na spektakl lub skorzystanie z usług przewodnika.
Wiedeń UniwersytetUniwersytet Wiedeński
Neue Universität kryje tajemnice skandalicznych dzieł Klimta, które – niestety – nie zachowały się do dzisiejszych czasów.
Wiedeń VotivkircheVotivkirche (Kościół Wotywny)
Idąc Ringiem od strony Rathaus Park i Uniwersytetu Wiedeńskiego po lewej stronie naszym oczom ukazał się strzelisty kościół. Votivkirche to kościół wotywny o budowli neogotyckiej. Jego wieże mają po 99 metrów wysokości.
Wiedeń DonaukanalKanał Dunajski (Donaukanal)
W centrum Wiednia zlokalizowany jest Kanał Dunajski. Nie pomylcie go z samym Dunajem. To tylko mała odnoga. Zobacz zdjęcia znad kanału.
Wiedeń RingRing Wiedeński (Ringstrasse)
Ring biegnący wokół Starego Miasta w Wiedniu jest pełen pięknych budowli i miejsc, w których warto na chwilę usiąść i poczuć klimat miasta. Zachęcamy do spaceru.
Wiedeń StadtparkStadtpark (park miejski)
Pierwszy publiczny park Wiednia. Urokliwe miejsce, w którym można poleżeć na jednej z tysiąca ławeczek i nie zostać zaczepionym przez nikogo. Wizytówką parku jest pomnik Straussa syna.
Wiedeń BurggartenBurggarten – ogrody Hofburga
Prywatny ogród rodziny cesarskiej. Dziś dostępny dla wszystkich w godzinach 6-22. Schowany za Neue Burg teren mieści elegancką szklaną Palmenhaus (Palmiarnię) i Schmetterlinghaus (Dom Motyli).
Wiedeń Minoriten KircheKościół Minorytów
Nazwa pochodzi od zakonu braci mniejszych, fundatorów kościoła. Oktagonalna wieża jest znana w całym Wiedniu z powodu ściętego wierzchołka. W środku mozaika na wzór „Ostatniej Wieczerzy”.
Wiedeń SchönbrunnPałac Schönbrunn
Następnego dnia ruszyliśmy zwiedzać Wiedeń metrem. Bilet studencki na wszystkiego rodzaju pojazdy to koszt 5 euro. Wysiedliśmy na stacji Schönbrunn, aby zwiedzić najpiękniejszy pałac Wiednia. A może i całej Austrii.
Tiergarten Zoo WiedeńOgród zoologiczny Tiergarten
Najstarsze zoo na świecie. Para cesarska spożywała tu śniadania w otoczeniu zwierząt. Było to ich ulubione miejsce pałacu Schönbrunn. Obecnie mieści się tu kawiarnia. Warto zobaczyć szklarnię, rafę koralową, amazoński las deszczowy oraz wybiegi pełne dzikich zwierzaków.
Karlsplatz Wiedeń Plac KarolaKarlsplatz (plac Karola)
Na placu Karola mieści się jedna z najpiękniejszych stacji metra z oryginalnym nadbudowaniem. Przy Karlsplatz stoją Karlskirche (kościół Karola) oraz Wien Museum (Muzeum Wiednia). Można stąd dostrzec też Pawilon Secesji.
Wiedeń Pawilon SecesjiPawilon Secesji w Wiedniu
Bywa nazywany „kapustą” ze względu na złocony kulisty element na szczycie. Budynek Secesji w Wiedniu powstał w latach 1898-1899 pod okiem Josepha Marii Olbricha. Stał się jednym z symboli nowego kierunku w sztuce i architekturze.
Wiedeń BelwederPałac Belweder
Z Karlsplatz udaliśmy się metrem do sławnego Belwederu. W południowo-wschodniej części miasta leży Belvederegarten (Ogród Belwederu). Wewnątrz stoją dwa pałace Belwederu – Górny i Dolny.
Ogród Botaniczny Wiedeń Botanischer GartenOgród Botaniczny (Botanischer Garten)
W drodze na tramwaj wstąpiliśmy również na chwilkę do ogrodu botanicznego. Zobaczyć w nim można ciekawe okazy kaktusów, drzew i krzewów.
Prater WiedeńPrater (wesołe miasteczko Wiednia)
Prater to słynne wesołe miasteczko. Spędziliśmy tu dłuższą chwilę, próbując lodów i innych smakołyków, podziwiając różne atrakcje, zabawki i wymyślne maszyny. Najsłynniejsza to Riesenrad, czyli wielki diabelski młyn.
Wiedeń GazometrGasometr
Nazwa zbiorników gazu w Wiedniu, które funkcjonowały do 1978 roku. Dziś mieści się w nich 800 mieszkań i akademik, hala muzyczna, kino oraz archiwum miejskie.
Hundertwasserhaus WiedeńHundertwasserhaus
Blok na rogu Kegelgasse i Löwengasse w Wiedniu zaprojektowany przez Friedensreicha Hundertwassera w latach 1983-1985. Wstęp do środka, niestety, tylko dla mieszkańców budynku.
Naschmarkt WiedeńNaschmarkt
Wiedeńczycy nazywają ten rynek „żołądkiem miasta”, bowiem można tu zakupić pieczywo, owoce, warzywa, sery oraz mięsa i ryby. Naschmarkt, największy targ w Wiedniu, otworzono w XVIII wieku.
Wiedeń poza centrumPoza centrum Wiednia
Przedstawiamy zdjęcia pokazujące jak wygląda Wiedeń poza ścisłym centrum turystycznym. Stolica Wiednia to metropolia z rozległymi przedmieściami.
Wiedeń Mało znane atrakcje turystyczneInne atrakcje Wiednia
Dodatkowe, mało znane atrakcje turystyczne i nieturystyczne, które zauważyliśmy i które mogą część z Was zainteresować.

Czegoś brakuje? Prosimy o Twoją propozycję, co warto zobaczyć w Wiedniu.