Wiedeń GazometrGasometr to nazwa zbiorników gazu w Wiedniu, które funkcjonowały do 1978 roku. Dziś mieści się w nich 800 mieszkań i akademik, hala muzyczna, kino oraz archiwum miejskie.

Gazometr zlokalizowany jest w 11. dzielnicy Wien Simmering. Zbudowany został dla miejskiej gazowni Gaswerk Simmering w latach 1896-1899. Do 1984 służyły za zbiorniki gazu. Każdy z nich miał pojemność 90 tysięcy metrów sześciennych. Wprowadzenie gazu ziemnego spowodowało zamknięcie budynków między 1969 a 1978 rokiem.

Zbiorniki znalazły obecnie nowe zastosowanie. Pozostałością i pamiątką dawnej funkcji budowli są oryginalne ceglane ściany.

Wiedeń Simmering Gasometr

Możesz dowiedzieć się więcej na stronie Gasometer.

Zwiedzanie Gazometrów w Wiedniu

Oprowadzanie wycieczek dla seniorów, uczniów, turystów, studentów architektury, dziennikarzy i reporterów są dostępne po rezerwacji. Przewodnikami po budynku są Andreas Pöschek i podlegający mu zespół ekspertów ds. Gasometer.
Aby zarezerwować wycieczkę należy zadzwonić pod numer telefonu +43-660-7484800 lub wysłać e-mail na office@gasometer.org (najlepiej po niemiecku lub angielsku).