Wiedeń Maria Theresien PlatzPrzechodząc od strony Hofburga przez Burg-ring trafiamy na wyjątkowy plac. Jest to Maria Theresien Platz, na środku którego można zobaczyć pomnik cesarzowej Marii Teresy właśnie.

Po obu stronach placu znajdują się cudowne muzea. Po lewej mamy Kunsthistorisches Museum (Historii Sztuki), a po prawej Naturhistorisches Museum (Historii Naturalnej). Naturalnie do obu muzeów wstęp płatny. Pierwsze ma czwartą co do wielkości kolekcję malarstwa na kuli ziemskiej, zbiory starożytnych dzieł egipskich, rzymskich i greckich. Można zobaczyć tu obrazy Bruegla, artystów weneckich, Tintoretta, Veronese’a, Tycjana, Rubensa, Van Dycka, Arimbolda, Rembrandta, Durera, Velazqueza, Cranacha. Drugie zawiera Vivarium (terrarium, ptaszarnia, akwarium tropikalne), sale z minerałami i kamieniami szlachetnymi, kolecje meteorytów, dział paleontologiczny, skamielin i kultur prehistorycznych (m.in. figurka Wenus z Willendorfu). Znajdziemy tu też kolekcję broni, biżuterii i sprzęty z grobów, a także dział zoologiczny. W Mikrotheater odbywają się pokazy obrazów uchwyconych mikroskopem.

Naturhistorisches Museum (Historii Naturalnej):
Wiedeń Muzeum Historii Naturalnej

Wiedeń Architektura Muzeum Historii Naturalnej

Pomnik Marii Teresy na placu jej imienia:
Wiedeń Maria Teresa Posąg

Kunsthistorisches Museum (Historii Sztuki) i fontanna przed nim:
Wiedeń Muzeum Historii Sztuki

Wiedeń Fontanna Maria Theresien Platz

Za pomnikiem, wyrasta z ziemi kolejna perełka, którą jest MuseumsQuartier (Dzielnica Muzeów) – największy kompleks kulturalny Europy i jeden z 10 największych na świecie.
Wiedeń droga do MuseumsQuartier

Wiedeń MuseumsQuartier

Po ogromnych przeżyciach, które dostarczyły nam piękne widoki – nie tylko budowli, postanowiliśmy przycupnąć przy jednej z wyjątkowych fontann na placu.