Burgenland to najmłodszy kraj związkowy Austrii. Znajduje się na wschodnim obrzeżu państwa.
Historycznie teren zamieszkiwany dawniej przez Celtów i Węgrów, potem miotany pomiędzy innymi państwami. Obecną nazwę teren uzyskał od określenia Vierburgenland („Kraj czterech zamków”). Burgenland na początku XX wieku wcielono do nowo powstałej federacyjnej Republiki Austrii. Stolicą zostało miasto Bad Sauerbrunn, później przeniesiono ją do miasteczka Eisenstadt. W II wojny światowej teren wcielono do Rzeszy, a po niej Burgenland trafił do sowietów. W 1955 roku wojska sowieckie wycofały się na mocy traktatu pokojowego. Rok później region, a zwłaszcza mieszkańcy wsi Andau, przyjął uciekinierów po rewolucji na Węgrzech. Do 1989 roku granica była częścią żelaznej kurtyny.
Burgenland na mapie wygląda na region długi i wąski. Jest tak dlatego, ponieważ tworzono go na podstawie kryteriów demograficznych, a nie warunków naturalnych. Graniczy z Węgrami, Słowacją i Słowenią, a także Dolną Austrią i Styrią.
To wielka nizina, dominuje step, brak tu lasów i wysokich gór. Są przedgórza Alp – Góry Soprońskie i Guenser Gebirge, jak również Góry Litawskie. Północny Burgenland ma unikatowe bezodpływowe Jezioro Nezyderskie, a nieopodal jest Seewinkel, kraina małych jeziorek. Pośrodku regionu leży węgierskie miasto Sopron, a wokół niego austriackie tereny rolnicze. Południowy Burgenland ma najwięcej lasów spośród innych terenów landu.
2 miasta główne: Rust, Eisenstadt
7 powiatów:
Łącznie w kraju związkowym Burgenland jest 191 gmin.