Przechodząc od strony Hofburga przez Burg-ring trafiamy na wyjątkowy plac. Jest to Maria Theresien Platz, na środku którego można zobaczyć pomnik cesarzowej Marii Teresy właśnie.
Po obu stronach placu znajdują się cudowne muzea. Po lewej mamy Kunsthistorisches Museum (Historii Sztuki), a po prawej Naturhistorisches Museum (Historii Naturalnej). Naturalnie do obu muzeów wstęp płatny. Pierwsze ma czwartą co do wielkości kolekcję malarstwa na kuli ziemskiej, zbiory starożytnych dzieł egipskich, rzymskich i greckich. Można zobaczyć tu obrazy Bruegla, artystów weneckich, Tintoretta, Veronese’a, Tycjana, Rubensa, Van Dycka, Arimbolda, Rembrandta, Durera, Velazqueza, Cranacha. Drugie zawiera Vivarium (terrarium, ptaszarnia, akwarium tropikalne), sale z minerałami i kamieniami szlachetnymi, kolecje meteorytów, dział paleontologiczny, skamielin i kultur prehistorycznych (m.in. figurka Wenus z Willendorfu). Znajdziemy tu też kolekcję broni, biżuterii i sprzęty z grobów, a także dział zoologiczny. W Mikrotheater odbywają się pokazy obrazów uchwyconych mikroskopem.
Naturhistorisches Museum (Historii Naturalnej):
Pomnik Marii Teresy na placu jej imienia:
Kunsthistorisches Museum (Historii Sztuki) i fontanna przed nim:
Za pomnikiem, wyrasta z ziemi kolejna perełka, którą jest MuseumsQuartier (Dzielnica Muzeów) – największy kompleks kulturalny Europy i jeden z 10 największych na świecie.
Po ogromnych przeżyciach, które dostarczyły nam piękne widoki – nie tylko budowli, postanowiliśmy przycupnąć przy jednej z wyjątkowych fontann na placu.