To żelazny punkt wycieczki do Wiednia. Siedziba Habsburgów. Każdy z władców wprowadzał do pałacu nowe trendy w sztuce, stąd wnętrza i okolice obfitują w rozmaite style i niespodzianki. Pracuje tu 5 tysięcy osób, całość, rozłożona na 240 tysiącach metrów kwadratowych, składa się z 19 dziedzińców, 50 klatek schodowych, 2600 pokoi oraz muzeów, kaplic, ogrodów, biblioteki…
My rozpoczęliśmy zwiedzanie nietypowo, gdyż od tyłu. Trafiliśmy wpierw do Burggarten, ale wróciliśmy tam także na koniec spaceru. Następnie doszliśmy do Josefs-platz, z którego można dostać się do wewnątrz, gdzie działa Hiszpańska Szkoła Jazdy oraz biblioteka. Poniżej pomnik Józefa II na Josefsplatz oraz jedna z pięknych rzeźb w zaokrąglonej ścianie budowli.
Michaelerplatz (plac św. Michała) to przedsionek kościoła tego samego świętego – zdjęcie placu poniżej. Poprzez bramę Michaelertor wchodzimy do Hofburga.
Bramą Szwajcarską dotarliśmy do najstarszej części kompleksu na Schweizerhof. Kontynuując spacerek weszliśmy na Heldenplatz – Plac Bohaterów, gdzie mieści się duży postój dorożek. Naszym oczom ukazał się potężny pomnik księcia Eugeniusza Sabaudzkiego – bohatera wojny z Turkami. Neue Burg – stojący przy Heldenplatz – to masywny gmach, z którego wchodzi się do kilku muzeów (m.in. skarbiec cesarski, muzeum Sissi, cesarskie apartamenty).
Hofburg opuszczamy przechodząc przez bramę Burgtor i kierujemy się w stronę Wiedeńskiego Ringu, aby pozwiedzać kolejne perełki architektury – zabytki będące poza Ringstrasse. Pomimo tego, że dnia naszego spaceru, brama Burgtor była metą maratonu wiedeńskiego, to udało się nam nią przejść. Wrażenia niezapomniane ;)
Prezentujemy jeszcze zdjęcie z okolic Hofburga. Michaelertrakt to najnowsza część pałacu, przy której znajdują się sklepy światowych marek (m.in. odzieżowych).
Mapa Hofburga w Wiedniu: